Dzień Języka Ojczystego

Drukuj

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     To coroczne święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, aby  podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata oraz  zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych wyginięciem.  Organizując Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na piękno języka polskiego i jego wyjątkowość. W związku z tym przygotowaliśmy dla wszystkich uczniów naszej szkoły liczne konkursy i atrakcje.
Klasy I zmierzyły się z łamańcami językowymi. Mimo nagromadzenia olbrzymiej ilości słów wypełnionych po brzegi najtrudniejszymi głoskami, nasi najmłodsi uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem doskonale, zdobywając tytuł Mistrza Łamańców Językowych.
Klasy IV i VII miały okazję wykazać się sprytem i  błyskotliwością. Z prędkością światła rozwiązywali zagadki literackie zaszyfrowane magicznym kodem i zdobyli tytuł Mistrza Zakodowanych Tajemnic.
Klasy II i III gimnazjum zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi języka polskiego. Wraz z klasami VII wzięły udział w eliminacjach do konkursu „Potyczki z językiem polskim”.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie kaligraficznym oraz wykonali pamiątkowe plakaty, które zachęcają do polubienia naszego języka ojczystego oraz do  poprawnego posługiwania się nim.
Niezwykłą pamiątką tego wyjątkowego dnia w SPGS jest album „Nasze Piórka” opracowany przez Klub Miłośników Książki - Zaczytani w SPGS, w którym zostały opublikowane najpiękniejsze prace konkursowe. Album będzie można obejrzeć w bibliotece naszej szkoły.
      Inicjatorce obchodów Międzynarodowego Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole, Pani Małgorzacie Perkowskiej, gratulujemy pomysłu i dziękujemy, że była dobremu duchem tego przedsięwzięcia.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 
Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | administracja serwisem: mgr Ewa Domagała